Australian Schools & U18s to take on New Zealand Schools

· Schoolboys
by Rugby Australia

Australian Schools & U18s Head Coach Peter Hewat has confirmed his team ahead of the side’s final clash against the New Zealand Schoolboys. 

The team will look to continue their unbeaten tour of New Zealand following convincing wins over both the Fijian Schools and New Zealand Schools Barbarians earlier in the week. 

Australian Schools & U18s Head Coach Peter Hewat said: “We’re really looking forward to this final match.

“There is a lot of tradition and a fierce rivalry between the two sides and we will look to harness this emotion ahead of our final clash tomorrow.

“As a coaching group we’ve been really proud of the work that the team has put in so far and we have full confidence that this is the side that can get the job done.”

The Australian Schools and U18s will take on the New Zealand Schoolboys tomorrow afternoon at 12:05pm AEST in Hamilton.

The match will be broadcast LIVE on FOX SPORTS 507 and Kayo Sports. 

Australian Schools & U18s team to play New Zealand Schools

1. Harry Vella, St Joseph's College Nudgee, Reds Academy

2. Billy Pollard, Barker College, Waratahs Academy

3. Zane Nonggorr, The Southport School, Reds Academy

4. Hugh Bockenham, St Joseph's College, Hunters Hill, Waratahs Academy

5. Tom Hooper, Tuggeranong Vikings, Brumbies Academy

6. Zeph Tuinona, Queanbeyan Whites, Brumbies Academy

7. Will Roach, UQ Rugby Club, Reds Academy

8. Alex Masibaka,Aranmore College, RugbyWA Academy

9. Lachlan Albert, St Ignatius' College, Brumbies Academy

10. Reesjan Pasitoa, St Joseph's College, Nudgee, Brumbies

11. Tolu Koula, Newington College, Waratahs Academy

12. Nick Chan, St Joseph's College, Hunters Hill, Waratahs Academy

13. Josh Flook, Brothers Rugby Club, Reds Academy

14. Joseph Suallii, The Kings School, Waratahs Academy

15. Dion Samuela, The Southport School Reds Academy

Reserves

16. Hamish Moore, The Scots College, Waratahs Academy

17. George Blake, The Southport School Reds Academy

18. Daniel Botha, The Scots College, Waratahs Academy

19. Joe Brial, The Scots College, Waratahs Academy

20. Keynan Tauakipulu, St Peters College, Reds Academy

21. Kalani Thomas, Ipswich Grammar School, Reds Academy

22. Anthony Alofipo, Erindale College, Brumbies Academy

23. Glen Vaihu, St Joseph's College, Gregory Terrace, Reds Academy